Nie tylko w szkole

nauka-angielskiegoW szkołach od dość dawna obowiązuje już nauka przynajmniej jednego języka obcego. Ale to często nie wystarcza, by można było biegle posługiwać się na przykład angielskim w rozmowie z obcokrajowcem. Uczymy się na przykład języka polskiego od pierwszej klasy, a i nam czasem brakuje słów, więc tym bardziej język obcy wymaga ćwiczeń i częstego z nim kontaktu. Coraz częściej nasi rodacy wyjeżdżają do pracy zagranicą. Tam znajmość języka jest konieczna zarówno w pracy, jak i na co dzień.

Przyjeżdżają do firm różni specjaliści, którzy nie zawsze potrafią w pełni porozumieć się z nami. Tam również – przynajmniej na początku – potrzebna jest znajomość języka angielskiego. Zatem prosty wniosek: jeżeli mamy zdolności językowe, nie marnujmy ich. Jeśli dziecko w domu czy w szkole wykazuje takie zdolności, koniecznie je w tym wspierajmy.

Komunikatywna znajomość języka angielskiego może ułatwić start w przyszłość i pomóc w uzyskaniu ciekawej pracy. Jeśli jest okazja uczestniczenia w kursach języków obcych – warto spróbować niezależnie od wieku. Świat jest coraz bardziej otwarty, a język polski podobno jest dla obcokrajowców bardzo trudny.